[KB104] Správanie sa osobného firewallu ESET Smart Security a interakcia užívateľa (3.0)

Riešenie

Osobný firewall je nástroj, ktorý pracuje ako riadiace centrum sieťových prenosov; kontroluje komunikáciu v rámci lokálnej siete ako aj Internetu. Používaním preddefinovaných pravidiel firewall analyzuje sieťovú komunikáciu a rozhoduje či ju povolí alebo nie. Najdôležitejšou funkciou firewallu je chrániť súkromné siete alebo počítače pred vniknutím potenciálne nebezpečných vonkajších sietí alebo počítačov.

Je možné si vybrať z troch režimov firewallu v závislosti od želanej úrovne zabezpečenia. Pre zmenu správania sa Váhšo firewallu si vyberte želaný režim filtrovania. Pre zmenu režimu filtrovania pokračujte podľa uvedeného postupu:

  1. Otvorte hlavné okno programu kliknutím na ikonku ESETu  v pravom dolnom rohu obrazovky na systémovej lište alebo cez ponuku Štart → Programy → ESET → ESET Smart Security.
  2. Zapnite rozšírený režim zobrazenia kliknutím na Zmeniť v ľavej spodnej časti okna alebo stlačením CTRL + M na klávesnici.
  3. Kliknite na Nastavenia > Personálny firewall a potom kliknite Podrobné nastavenia personálneho firewallu v spodnej časti hlavného okna programu.
Obr. 1-1
  1. Zobrazí sa okno pokročilých nastavení. V roletovom menu Režim filtrovania zvoľte požadovaný režim a stlačte OK.
Obr. 1-2
 
Pozrite nasledujúci text pre popis jednotlivých režimov filtrovania:
Automatický režim
V automatickom režime je sieťová komunikácia riadená automaticky podľa nastavení definovaných užívateľom. Po pripojení sa ku sieti užívateľ rozhodne či sa jedná o dôveryhodnú zónu. Komunikácia v dôveryhodnej zóne nie je obmedzovaná v oboch smeroch. Komunikácia v zakázanej zóne - komunikácia v sieti Internet - je povolená len pre aplikácie naväzujúce odchádzajúce spojenie. Takýmto aplikáciám je umožnené nadviazať aj prichádzajúce spojenie. Tento režim nepotrebuje žiadnu interakciu zo strany užívateľa, jedine v prípade keď sa pripája na novú sieť.
V skratke, automatický režim nepoužíva žiadne preddefinované pravidlá, ale analyzuje komunikáciu automaticky. Aplikáciam je povolené nadväzovať odchádzajúce spojenia. Aplikácie ktoré už nadviazali odchádzajúce spojenia môžu nadviazať tiež prichádzajúce spojenia.
Interaktívny režim
V interaktívnom režime je komunikácia riadená podľa prednastavených pravidiel. Ak pre konkrétnu aplikáciu neexistuje pravidlo, užívateľ je vyzvaný v dialógovom okne aby povolil/zamietol spojenie. Po čase bude mať užívateľ takto nastavenú skupinu pravidiel presne podľa svojich požiadaviek. Pozor pri zvolení tohto režimu v podnikovom prostredí, pretože po čase je možné, že niektorí užívatelia začnú dialógové okná ignorovať a automaticky povolia všetko na čo ich program vyzve nastaviť pravidlo.
Administrátorský
V tomto režime je sieťová komunikácia riadená pravidlami, ktoré určil administrátor. Ak neexistuje žiadne pravidlo, komunikácia je automaticky zablokovaná a užívateľovi sa nezobrazí žiadne okno s varovaním. Odporúčame Vám zvoliť tento režim iba v prípade, že ste administrátor, ktorý zamýšľa riadiť sieťovú komunikáciu a ste si istý/istá, že viete ktoré aplikácie by mali byť povolené a ktoré zakázané.
Súvisiace články:

Kontaktujte nás

02/322 44 444 (pracovné dni 8:00-18:30)